Svátek má Milan
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Loni ocenění dobrovolníci se dočkají Křesadel v náhradním termínu

Autor: Redakce UNO. Pátek 25. června 2021.

Read moreV Olomouckém kraji obdrží deset výjimečných osob cenu Křesadlo za obětavou dobrovolnou pomoc lidem ve svém okolí za loňský rok. Původní prosincový termín předávání cen Křesadlo 2020 byl kvůli epidemii odložen a možnost uspořádání slavnostního večera se otevřela až nyní. Ocenění si cenu pro významné dobrovolníky převezmou z rukou zástupců kraje, měst a neziskových organizací ve středu 30. června v 18:30 v Divadle na Šantovce. K poslechu jim zazpívá operní pěvkyně Andrea Tögel Kalivodová.

celý článek

 

Kraj ocení společensky odpovědné firmy i neziskové organizace

Autor: Redakce UNO. Pátek 25. června 2021.

web-hlavni-fotoOlomoucký kraj letos vůbec poprvé vyhlásí cenu hejtmana za společenskou odpovědnost. Do soutěže se mohou hlásit velké podniky, malé firmy, ale také živnostníci a organizace veřejného sektoru. Smyslem soutěže je kultivovat podnikatelské prostředí v regionu. Přihlásit se mohou také obce. „Chceme ocenit společnosti a podnikatele, kteří se například podílí na zlepšování pracovního prostředí, podporují mimopodnikové sociální aktivity a k životnímu prostředí se chovají zodpovědně a ohleduplně. Věřím, že takových firem je v Olomouckém kraji spousta,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Hejtmanství spustilo projekt ve středu 16. června, zájemci se mohou hlásit do 15. září a vyhlášení výsledků proběhne na podzim. Ceny se budou udělovat ve čtyřech hlavních kategoriích. „Zapojit se mohou také jednotliví živnostníci, města a obce, kteří se rovněž v řadě případů chovají společensky odpovědně. Mohou být inspirací pro ostatní, a právě to je dalším smyslem celé soutěže,“ vysvětluje Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje. Další informace k soutěži: www.olkraj.cz

   

Náš červnový webinář pro neziskovky seznámí s programem Erasmus+

Autor: Hynek Pečinka. Úterý 08. června 2021.

Read moreDalší z řady vzdělávacích webinářů, neboli online seminářů, pro neziskovky proběhne v úterý 22. června v podvečer. Lektorka Zdeňka Lammelová z Domu zahraniční spolupráce provede zájemce možnostmi evropské spolupráce a vzdělávání financovanými z programu Evropské unie Erasmus+. Webinář můžete zdarma sledovat například z pohodlí své domácnosti, je ale třeba se na něj předem přihlásit.

celý článek

   

Olomoučtí Přátelé přírody oslavili svůj svátek muzicírováním na Michalských schodech

Autor: Hynek Pečinka. Neděle 06. června 2021.

IMG-20210603"Pokud na něco hrajete, vezměte to s sebou a předveďte se! Pokud ne, přijďte si poslechnout a přidat se ke kytaře a dalším nástrojům v příjemném prostředí Michalských schodů, vstupu do olomouckých parků. Nic neplánujeme, nějak to dopadne." Takto zněla pozvánka na letošní první hudební posezení ve čtvrtek 3. června 2021, s názvem Muzicírování u parku. Michalské schody v centru Olomouce se ukázaly jako výborný improvizovaný amfiteátr, pozvánka se šířila vlastní cestou, a tak si akce našla překvapivé a naprosto skvělé složení účinkujících i diváků. Více zde...

   

TechSoup opět rozdává peníze na programovací akce pro děti a mladé

Autor: Redakce UNO. Neděle 06. června 2021.

72c4fe1aa9881ec33c4f7352cc36bc51c49a747aLetos s přihláškou na Meet and Code neváhejte! Na Den dětí odstartovaly registrace do nového ročníku Meet and Code. Také letos se můžete připojit k neziskovkám z dalších 34 zemí Evropy a získat grant na vlastní programovací akci pro děti a mladé. Tento rok se Meet and Code koná už popáté, v uplynulých čtyřech letech se jej účastnilo 178 000 dětí v rámci 4300 akcí. I v roce 2021 se vše kvůli bezpečnosti organizátorů a účastníků uskuteční online.

Své akce můžete hlásit od 1. 6. do 8. 9. 2021, také tentokrát na ně můžete získat 400 euro. Nutno říct, že jsme letos obdrželi velmi rychle první přihlášky. Pokud si chcete být jistí, že na vás zbude grant, doporučujeme tedy nenechávat vaše registrace až na konec srpna či začátek září. Podrobnosti najdete na tomto odkazu.

   

Dobročinný program GetFix rozdává 1 milion korun

Autor: Redakce UNO. Neděle 06. června 2021.

Read moreGetFix se rozhodl pomáhat neziskovým organizacím, protože starost o pohodu a zdraví ostatních je v současné nelehké době velmi aktuálním tématem. Společnost GetFix je zastřešovatelem zodpovědných autoservisů, které si sama prověřuje a ručí za jejich kvalitně odvedenou práci. Spousta lidí z neziskových organizací také odvádí kvalitní práci, když upřednostňuje dobro ostatních před tím svým.

GetFix chce v průběhu letošního roku na oplátku nabídnout svou pomoc právě takovým, a to v hodnotě 1 milionu korun.

celý článek

   

Co s tím, když spolek neplní své zákonné povinnosti? Úřad vlády vydal metodiku

Autor: Redakce UNO. Pondělí 24. května 2021.

veřejný-obchodní-rejstříkSekretariát Rady vlády pro nestátní neziskové organizace pro Vás připravil ve spolupráci s JUDr. Lenkou Deverovou, předsedkyní Výboru pro legislativu a financování, návodné informace s cílem pomoci řešit aktuální potřeby spolků vztahující se k plnění povinností vyplývajících z občanského zákoníku. Materiál uveřejněný na webových stránkách Úřadu vlády ČR shrnuje postupy pro případ, kdy spolky neaktualizovaly své údaje ve spolkovém rejstříku. Od 1. června 2021 se v případě těchto spolků  objeví ve spolkovém rejstříku status o neaktivním spolku. Údaj o neaktivním statusu do spolkového rejstříku bude vymazán, uvede-li spolek stav svého zápisu do souladu s požadavky zákona.

Dále zde naleznete informace, jak postupovat v případě, že statutární orgán spolku není usnášeníschopný. V příloze naleznete také informativní dokument, který Ministerstvo spravedlnosti zasílá tazatelům z řad spolků, a který se týká problematiky zápisu do veřejného rejstříku, ukončení činnosti spolku, či zániku spolku. 

Návody, jak v těchto případech postupovat, a vzorové formuláře naleznete zde.

   

ePravo.cz: Postavení rozhodčí komise spolku a její význam pro sport v ČR – 1. díl

Autor: Redakce UNO. Pondělí 24. května 2021.

paragrafy1Tato série článků čtenáři přiblíží postavení rozhodčí komise spolku v tuzemském právním prostředí a její význam pro sport a samotné sportovce. Oblast sportu a vztahy v něm vznikající, můžeme označit za velmi rychlé a dynamické. Potřeba řešit tyto spory v oblasti sportu rychle[1] a specializovanými orgány, je nezbytným krokem k dalšímu vývoji sportu v tuzemsku. Profesionální kariéra sportovce je omezena na krátký úsek jeho života a jakékoliv negativní rozhodnutí[2] může vést i ke konci jeho kariéry. Rozhodčí komise spolku byla opětovně zavedena do našeho právního řádu občanským zákoníkem (dále jen „NOZ“).[3] Rozhodčí komise spolku je fakultativním orgánem spolku, který nemusí mít spolek zřízen. Celý článek...

   

Podmínky účasti na spolkových akcích od 24. května 2021

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 24. května 2021.

Ministerstvo zdravotnictví v sobotu 22. května vydalo změnu mimořádného opatření týkajícího se i spolkové činnosti – souvisí to s větší vstřícností uznávání absolvovaného onemocnění covid a také očkování proti němu. Naprosto stručně lze pravidla platná od tohoto pondělí 24. května 2021 vysvětlit takto:

Vstup na spolkovou akci s účastí od 10 lidí výše: Pokud nejste do půl roku po nákaze covidem nebo 3 týdny po první dávce očkování, musíte se prokázat platným testem (nejdéle 72 hodin starým antigenním nebo nejdéle 7 dní starým PCR).

Lidem, kteří prodělali covid-19, bude od pondělí v případech, kdy je to vyžadováno jako jedna z alternativ umožnění vstupu či poskytnutí služby, prodloužena ochranná lhůta z 90 na 180 dnů. Uznáváno bude i očkování 21 dnů po první dávce. Změny příslušných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví odsouhlasila vláda na mimořádném jednání v pátek 21. května 2021.

celý článek

   

Maltézská pomoc: Dobrovolnictví v rodinách s dětmi v době pandemie přináší nelehké výzvy

Autor: Redakce UNO. Neděle 16. května 2021.

Read moreUž více než rok se potýká celá společnost s pandemií COVID-19, která s sebou přinesla řadu nových výzev a obtíží, s nimiž se musí celá společnost vyrovnávat. V našich službách pro rodiny s dětmi se setkáváme často s rodiči i dětmi, kteří jsou psychicky i fyzicky vyčerpaní, unavení z nové a dlouhotrvající nejistoty. Aktuální situace klade na rodiče i děti mnohem větší nároky, vyvíjí nepříjemný tlak a v řadě případů u nich vyvolává pocit nedostatečnosti, selhání.

Ačkoli někteří rodiče přišli o zaměstnání a získat nové je nyní náročné, i nadále musí zajistit potřebné výdaje na chod domácnosti i život rodiny. Musí zabezpečit dostatečné vybavení a zázemí pro děti při distanční výuce, dohlížet na plnění úkolů, vysvětlovat jim nově probíranou látku, byť sami jsou již několik desetiletí pryč ze školních lavic, nebo se ve vzdělání ubírali jinou cestou, než jejich potomci a látka je pro ně zcela nová, nesrozumitelná.

celý článek

   

Strana 3 z 243